Implanty najczęstsze pytania

W Astra Dent kierujemy się zasadą, że każdy ząb jest na wagę złota i jeśli tylko można je wyleczyć, robimy to. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy ząb jest na tyle zniszczony, że jedyną drogą jest jego usunięcie. Do uzupełnienia brakującego zęba można wykorzystać rozwiązania protetyczne. Wiążą się one z brakiem komfortu (w przypadku protezy wyciąganej) lub ingerencją w zęby sąsiednie (w przypadku mostów). Co zrobić, kiedy szukamy komfortowego rozwiązania bez ingerencji w zdrowe tkanki pozostałych zębów?

Odpowiedzią na to pytanie jest implantologia. Odbudowa zęba na implancie jest uzupełnieniem niezależnym od pozostałych zębów i jest osadzona w jamie ustnej na stałe, bez potrzeby codziennego wyciągania, jak to jest w przypadku protez protetycznych.

Jak wygląda proces odbudowy implantologicznej?

  • Wizyta konsultacyjna

Podczas tego etapu wykonana zostaje cała dokumentacja radiologiczna niezbędna do zaplanowania zabiegu. To jest moment, kiedy lekarz odpowie na wszystkie pytania pacjenta i dostosuje plan leczenia do jego indywidualnego przypadku i potrzeb. Zostanie określony system implantologiczny, zakres i czas pracy oraz koszty zabiegu.

  • Część chirurgiczna – wszczepienie implantu

W Astra Dent dbamy o komfort i bezpieczeństwo pacjenta, dlatego wszystkie zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym oraz z zachowaniem maksymalnej sterylności. Po zabiegu pacjenci są zabezpieczeni farmakologicznie, jeśli jest taka potrzeba oraz otrzymują zalecenia pozabiegowe na piśmie.

  • Czas gojenia

Po etapie chirurgicznym następuje przerwa, podczas której wszczepiony implant ma czas, by zintegrować się z kością. Zazwyczaj wynosi ona od 3-6 miesięcy, jednak ten okres może się wydłużyć lub skrócić w zależności od indywidualnego przypadku.

  • Założenie śrub gojących

W kolejnym etapie implant jest odsłaniany i wykonana zostaje plastyka dziąsła oraz założenie śruby gojącej. Jest to moment, w którym lekarz formuje dziąsło tak, by wyglądało naturalnie wokół ostatecznej korony. Zakłada też element, który ma za zadanie utrzymać tą pozycję dziąsła do momentu założenia uzupełnienia protetycznego, czyli korony.

  • Pobranie wycisków

Gdy dziąsło już się zagoi następuje moment pobrania wycisków. Na ich podstawie technicy wykonują ostateczną pracę. Jest to estetyczna korona na implancie wraz z łącznikiem. Rodzaj łącznika i korony uzależniony jest od użytego systemu implantologicznego oraz od decyzji lekarza i pacjenta, które zostały podjęte podczas pierwszej rozmowy konsultacyjnej lub w trakcie leczenia implantologicznego.

  • Praca ostateczna na implancie

Ostatecznym etapem jest oddanie korony (lub mostu). Może ona być cementowana lub przykręcana, w zależności od rodzaju zaplanowanej pracy.

Podczas wizyty konsultacyjnej może się okazać, że poza podstawowymi zabiegami implantologicznymi konieczne są dodatkowe działania, by móc ostatecznie wszczepić implant. Dzieje się tak np. wtedy, kiedy w miejscu wszczepienia występuje deficyt kości lub dziąsła. Może być wymagane wykonanie takich procedur, jak np. odbudowa kości, podniesienie dna zatoki szczękowej lub przeszczep dziąsła.

Czy można wszczepić więcej niż 1 implant?

Możliwe są zarówno odbudowy implantologiczne pojedynczych zębów, jak odbudowy bardziej rozległych braków zębowych. Na implantach wykonuje się również mosty. Nawet w przypadkach całkowitego braku zębów w szczęce lub żuchwie implantologia ma do zaoferowania nowoczesne rozwiązania. Wykonuje się wtedy mosty na 4-ech implantach zwane All-On-4 lub na 6-u implantach – All-On-6.

Czy można od razu po wszczepieniu implantu założyć koronę?

Są okoliczności, które wymagają natychmiastowej odbudowy koroną, co wiąże się z obciążeniem implantu zaraz po wszczepieniu. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy w grę wchodzi estetyka uśmiechu, np. odbudowa implantologiczna dotyczy jedynki lub dwójki. Czasem jest to możliwe, ostateczna decyzja o podjęciu takiego działania należy jednak do implantologa.

Jaki jest okres rekonwalescencji po wszczepieniu implantu?

Czas gojenia jest uzależniony od indywidualnego przypadku i zakresu pracy. Z rozmów z pacjentami dowiadujemy się, że najczęściej nie czują potrzeby zażywania tabletek przeciwbólowych i okres gojenia przebiega łagodnie. Jednak warto mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach możliwe jest wystąpienie miejscowych dolegliwości. Czasem na podstawie samej diagnostyki lekarz implantolog jest w stanie określić prawdopodobieństwo pojawienia się efektów niepożądanych.

Co, jeśli implant się „nie przyjmie”?

To pytanie często pojawia się podczas konsultacji implantologicznych. Mimo, że jest to problem pojawiający się w praktyce bardzo rzadko, taka sytuacja nie jest niemożliwa. Organizm każdego człowieka jest inny i w różny sposób może zareagować na pojawienie się ciała obcego. Jeśli zostanie u pacjenta stwierdzony brak integracji implantu z kością, w Astra Dent po usunięciu poprzedniego implantu cała procedura zostaje powtórzona w ramach gwarancji do 6-u miesięcy od daty zabiegu.

Czy zabieg implantacji jest bezpieczny? Czy jest bolesny?

Komfort i bezpieczeństwo pacjenta są dla nas najważniejsze. Wszystko przebiega w znieczuleniu miejscowym i z zachowaniem maksimum sterylności. Jeśli jest potrzeba to w każdym momencie można przerwać zabieg po to, by dodać znieczulenia. Warto również wspomnieć, że zabieg implantacji nie jest zabiegiem szczególnie obciążającym organizm. Sama procedura, dzięki wieloletniej praktyce i badaniom, jest całkowicie bezpieczna i przewidywalna.

Jak długo trwa cały proces od wszczepienia implantu do uzyskania korony?

Proces leczenia implantologicznego jest dostosowywany do potrzeb indywidualnych pacjenta. Również czas leczenia jest uzależniony od konkretnej sytuacji w jamie ustnej. Czas od wszczepienia implantu do założenia korony wynosi od 3 miesięcy, jednak dokładne informacje są podawane przez lekarza podczas wizyty konsultacyjnej.

Jak dbać o implanty? Jaka jest ich żywotność?

Korona na implancie powinna być traktowana i oczyszczana jak każdy inny ząb. Dodatkowo zalecamy wizyty kontrolne co 6 miesięcy wraz z profesjonalnym oczyszczeniem wszystkich zębów w gabinecie stomatologicznym. Przy dobrej higienie i regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym wszczepione implanty mogą posłużyć nawet do końca życia.

Dlaczego Astra Dent?

Chirurgia szczękowo-twarzowa i implantologia to nasza specjalność. Posiadamy nowoczesne sprzęty, materiały, wiedzę i wieloletnie doświadczenie niezbędne do świadczenia usług na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie zabiegi w tej dziedzinie wykonuje właściciel placówki, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej dr n.med. Tomasz Bigas, który w pracy wyróżnia się ogromnym zaangażowaniem, dokładnością i empatią. Dokładamy wszelkich starań, by wizyta w Astra Dent przebiegała bezpiecznie i komfortowo. Korzystamy z skutecznego znieczulenia komputerowego i zachowujemy maksymalną sterylność.

Tomasz Bigas

Doktor nauk medycznych. Specjalista chirurgii szczękowo - twarzowej. Master of Science Periodontology and Implantology (Msc.).

0 comments on “Implanty najczęstsze pytania

Comments are closed.

Zadzwoń do nas