Konsekwencje utraty zęba

  

Utrata zęba ciągnie za sobą wiele konsekwencji, o których często pacjenci nie zdają sobie sprawy. Pozostawienie pustego miejsca po zębie niesie ze sobą powikłania, zarówno estetyczne, mechaniczne, jak i zdrowotne. Ważne jest, by przestrzeń po usuniętym zębie uzupełnić w miarę krótkim czasie, by zapobiec ich postępowaniu.

            Sposoby odbudowy zęba są różne. Najbardziej ekonomiczną opcją jest zastosowanie wyciąganej protezy – jest to rozwiązanie najmniej komfortowe, ponieważ odbudowa nie jest cementowana na stałe w jamie ustnej. Możliwe jest odbudowanie za pomocą mostu protetycznego – szlifuje się wtedy zęby sąsiednie i nakłada na nie korony, a brakujący ząb jest dowieszony między nimi. Kolejnym możliwym sposobem jest implantacja – odbudowa niezależna, gdzie koronę uzupełnia się na wszczepionym wcześniej w kości implancie. Istnieją różne rodzaje protez, mostów jak i systemów implantologicznych, które są dopasowywane indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta.

            Problem utraty zęba może dotyczyć zarówno osób starszych, jak i młodych. Przyczyny mogą być różne – rozległa, niemożliwa do wyleczenia próchnica, wypadek, nieprawidłowe wyżynanie się, itp. Pierwsze na co zwracamy uwagę po usunięciu zęba, to pogorszona estetyka. Z tego powodu często chcąc zamaskować ten defekt pacjenci rzadziej się uśmiechają, bądź robią to w taki sposób, by ubytek nie był widoczny. Nie wygląda to naturalnie, dodatkowo zmniejsza pewność siebie i utrudnia akceptację swojego wyglądu. Wszystko to wpływa na pogorszenie ogólnego samopoczucia i obniża samoocenę.

            Jedną z konsekwencji nieuzupełnienia brakującego zęba może być przemieszczenie się zębów pozostałych. Z powodu braku kontaktu z zębem sąsiednim, pozostałe zęby mogą się przesuwać w celu zamknięcia pustej przestrzeni. Zmniejsza się wtedy szansa na odbudowę pozostałego miejsca – by nowa korona mogła się zmieścić, może być wymagane przesunięcie zębów na swoje miejsce za pomocą leczenia ortodontycznego. Powstać mogą przerwy między zębami w miejscach, gdzie wcześniej nie były obecne, co dodatkowo wpływa na estetykę uśmiechu. Linia środkowa zębów może się przesunąć, co w efekcie zaburzy symetrię twarzy. Zmienia się zgryz – może pojawić się nadmierny nacisk na pozostałe zęby, co w konsekwencji może zakończyć się bólem stawów skroniowo – żuchwowych, chronicznym bólem głowy oraz rozchwianiem się, ścieraniem i kruszeniem zębów. Poza zębami sąsiednimi, brak zęba wpływa również na zęby przeciwstawne. Np. przy utracie zęba dolnego, odpowiadający mu ząb górny, z powodu braku kontaktu, zaczyna się wysuwać z kości w pustą przestrzeń, zaburzając prawidłowe funkcje zgryzowe i utrudniając wymowę. Proces ten nosi nazwę efektu Godona. Taka sytuacja może również spowodować ból w okolicy stawów skroniowo – żuchwowych podczas mówienia lub żucia oraz doprowadzić do konieczności skrócenia lub nawet usunięcia wysuniętego zęba.

            Ponadto nieuzupełniona przestrzeń po utraconym zębie z czasem powoduje zanik kości w tym miejscu. Może to doprowadzić do rozchwiania zębów sąsiednich, zmniejsza również szanse na uzupełnienie brakującego zęba przy pomocy implantu. Implant musi być ze wszystkich stron otoczony kością, nie może też kolidować z nerwem zębodołowym dolnym znajdującym się w żuchwie, ani z zatokami szczękowymi. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest dodatkowy zabieg odbudowy kości, który jest kosztowny i nie w każdej sytuacji zagwarantuje  oczekiwane efekty, czasem musi być też powtarzany. W przypadku znacznego zaniku kości, lekarz implantolog może odradzić wszczepienie implantu i zaproponować inne rozwiązanie protetyczne.

            Zanik kości, poza zmianami w jamie ustnej, może nieść za sobą także zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Utrata wielu zębów może wiązać się z zapadnięciem policzków i ust, zaburzać symetrię twarzy, sprawić, że żuchwa wysunie się do przodu przez co twarz wygląda starzej. Brak zęba wiąże się też z utrudnioną wymową i żuciem pokarmów.

            Nieprawidłowe żucie pokarmu, poza dyskomfortem, ma też konsekwencje zdrowotne. Niedostatecznie rozdrobniony pokarm wymaga dłuższego trawienia, co prowadzić może do chorób układu pokarmowego. Utrata wielu zębów może również skutkować zmianą diety na płynną, z powodu braku możliwości gryzienia twardych pokarmów.

            Przemieszczanie się zębów oraz zanik kości może doprowadzić do sytuacji, gdzie trudniej jest oczyścić pewne obszary. Brak prawidłowej higieny może doprowadzić do stworzenia płytki bakteryjnej, stanu zapalnego dziąseł, przyzębia, a także do zaniku kości w okolicy zębów, odsłonięcia szyjek zębowych i korzeni zębów, nadwrażliwości, próchnicy, a nawet utraty zębów.

            Aby nie dopuścić do rozwoju wymienionych powyżej powikłań, należy uzupełnić przestrzeń po każdym usuniętym zębie. Rodzaj i zakres odbudowy dopasowany jest indywidualnie do możliwości w jamie ustnej pacjenta. Najrozsądniej jest umówić się na wizytę konsultacyjną, gdzie lekarz stomatolog, po zdiagnozowaniu warunków w jamie ustnej, zaproponuje najlepsze rozwiązania, które są możliwe w obecnej sytuacji.

Ewelina Bawej

Opiekun Pacjenta Higienistka Stomatologiczna

0 comments on “Konsekwencje utraty zęba

Comments are closed.

Zadzwoń do nas