Mikroskop

  

            Profesjonalne gabinety często jako jeden ze swoich atutów podają posiadanie w wyposażeniu mikroskopu. Od razu nasuwa się myśl, że taka placówka inwestuje w sprzęt – to rzeczywiście plus. Jednak jakie ma to znaczenie dla samego pacjenta, poza tym, że leczy się w  dobrze wyposażonym gabinecie? Jakie korzyści płyną z użycia mikroskopu?

            To właśnie możliwość pracy  w dużym powiększeniu jest główną zaletą mikroskopu. Dzięki temu lekarz lub higienistka może zdiagnozować problemy, które nie byłyby widoczne gołym okiem. Przez to oczyszczanie zębów jest dużo dokładniejsze a wszelkie leczenie bardziej skuteczne i mniej traumatyczne dla zdrowych tkanek. Użycie mikroskopu w dużym stopniu zwiększa precyzję wykonywanych zabiegów i pozwala zminimalizować (w niektórych przypadkach nawet całkowicie wyeliminować) ryzyko niepowodzenia lub powikłań po zabiegu.

            Niektóre gabinety szczycą się posiadaniem mikroskopu, jednak wykorzystują go głównie w leczeniu kanałowym. Rzeczywiście, endodoncja jest dziedziną wymagającą szczególnej dokładności i pierwotnie mikroskopy stomatologiczne były przeznaczone właśnie do tego typu leczenia. Dzięki leczeniu w ogromnym powiększeniu można uniknąć zaniedbań wynikających z ograniczeń ludzkiego oka. Tym bardziej, kiedy wymagane jest przeprowadzenie zabiegu ze szczególną precyzją i ostrożnością. Mikroskop w endodoncji pozwala przeprowadzić skomplikowane leczenie z gwarancją jego powodzenia.  

            Niewątpliwym plusem pracy pod mikroskopem jest wygoda. Mikroskop pozwala na pracę w warunkach ergonomicznych, dzięki temu zarówno pacjent, jak lekarz znajdują się w wygodnej, nie obciążającej organizmu pozycji podczas leczenia. Dla pacjenta jest to pozycja półleżąca lub leżąca – szczególnie docenia się to podczas dłuższych zabiegów, np. chirurgicznych lub endodontycznych. Podczas pracy niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, że wizyty, które z reguły kojarzyły się wcześniej ze strachem lub bólem, tym razem nudzą pacjentów. Przez wygodną pozycję i skuteczne znieczulenie pacjentom w trakcie zabiegów zdarzało się nawet zasypiać.

            Nowoczesne mikroskopy otwierają też przed stomatologami i pacjentami nowe możliwości diagnostyczne i konsultacyjne. Pozwalają wykonywać zdjęcia lub nagrywać filmy z obrazu widzianego przez lekarza. Pacjenci mogą dokładnie zobaczyć obszary, które dla nich zwykle są niewidoczne. Pozwala to na zrozumienie potrzeby i sposobu przeprowadzenia całego leczenia.

            W Astra Dent mikroskop towarzyszy nam w każdej dziedzinie stomatologii. Wykorzystujemy go w celu zwiększenia skuteczności leczenia zachowawczego, kanałowego, protetycznego, chirurgicznego, implantologicznego, periodontologicznego, a nawet profilaktyki i higieny. Mikroskop pozwala na uzyskanie nawet dwudziestokrotnego powiększenia obrazu, dzięki czemu można przeprowadzać leczenie pod kontrolą wzroku z ogromną precyzją.

            Użycie mikroskopu podczas leczenia niesie wiele korzyści, zarówno dla pacjenta jak i lekarza lub higienistki. Dzięki niemu diagnostyka jest dokładniejsza, zabiegi przewidywalne a wizyty przebiegają dużo bardziej komfortowo.

Ewelina Bawej

Opiekun Pacjenta Higienistka Stomatologiczna

0 comments on “Mikroskop

Comments are closed.

Zadzwoń do nas