Periodontologia

Periodontologia w znacznym uproszczeniu zajmuje się chorobami dziąseł.

Najczęstszym schorzeniem są stany zapalne dziąseł (przyzębia). Gdy są uogólnione mają nazwę paradontoza. Często zdarzają się także odsłonięte szyjki zębowe czyli recesje dziąsłowe.

Konsultacje w Klinice Astra Dent prowadzi dr n. med. Tomasz Bigas, który specjalizację z periodontologii zrealizował na  DTMD University w Luksemburgu uzyskując tytuł Master of Science Periodontology and Implantology. Posiadając ogromne doświadczenie w leczeniu parodontozy systemem Vector jest konsultantem klinicznym terapii właśnie tym systemem.

Recesje dziąsłowe

Wielu pacjentów zgłasza się z odsłoniętymi szyjkami zębowymi czyli recesjami dziąsłowymi. Może to być pojedynczy ząb lub proces dotyczący dużej grupy zębów. Może pojawić się ból zęba, próchnica odsłoniętego korzenia lub ubytek tkanek korzenia. Jest to także duży defekt estetyczny.

Zabieg pokrycia recesji dziąsłowych polega na chirurgicznym przemieszczeniu tkanek dziąsła, by w jak największym stopniu pokryć odsłonięty korzeń zęba. Czasami wymaga to podczas tego samego zabiegu przeszczepu tkanki łącznej, co dodatkowo pogrubia, stabilizuje tkanki i przeciwdziała odsłanianiu się tkanek zęba.

Parodontoza i Vector

Parodontoza jest bakteryjną chorobą obejmującą przyzębie, która nieleczona prowadzi do stopniowej utraty zębów.

Pierwszymi objawami parodontozy mogą być krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania czy obrzęk dziąseł. W stadium tym, nazywanym gingivitis (zapalenie dziąsła), nie doszło jeszcze do destrukcji połącznia dziąsła z zębem czyli zniszczenia przyczepu nabłonkowego i pogłębienia rowka dziąsłowego. Stan ten jest całkowicie odwracalny.

Jednak kiedy pojawia się ropny wyciek i głębokość kieszonek dziąsłowych jest zwiększona to znak, że doszło już do nieodwracalnych zmian w przyzębiu. Mówimy wtedy o periodontitis (zapaleniu przyzębia). 

Nieleczone zapalenie przyzębia postępuje – prowadzi do obnażenia korzeni zębów, odsłonięcia furkacji korzeni czyli miejsc gdzie formują się dwa lub więcej korzenie zębów, czy wreszcie rozchwiania zębów i ostateczne ich utraty. Parodontoza jest chorobą przewlekłą.

Jak leczymy paradontozę

Parodontozy nie można wyleczyć, lecz można ją zahamować i wycofać stan zapalny wykonując specjalistyczne zabiegi. Profesjonalne zabiegi higienizacyjne warunkują ustąpienie stanu zapalnego. Dziąsła przestają krwawić, ustępuje ropny wyciek z kieszonek dziąsłowych oraz nieprzyjemny zapach z ust, zęby znacznie mniej się chwieją lub stają się nieruchome. Czasem konieczne jest zblokowanie najbardziej ruchomych zębów.

Jak działa parodontoza na organizm?

Parodontoza wpływa negatywnie na stan całego organizmu. Przewlekłe zapalenie w obszarze przyzębia rzutuje na inne organy. Nawet u pacjentów zdrowych paradontoza zwiększa kilkukrotnie częstość wystąpienia udarów mózgu, zawału serca, rozwoju cukrzycy, chorób reumatycznych czy dny moczanowej. Obecnie ilość badań naukowych jest ogromna.

Do czynników sprzyjających rozwojowi parodontozy należą: palenie papierosów, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, cukrzyca (typ I i II), czynniki genetyczne, osłabienie systemu immunologicznego, niektóre leki, zaburzenia hormonalne.

Terapia systemem VECTOR

Celem leczenia parodontitis jest efektywne usunięcie bakterii, biofilmu i złogów z kieszonek dziąsłowych poprzez wyczyszczenie ich na całej głębokości. Terapia ta powinna być oszczędna dla tkanek miękkich i twardych, w tym cementu korzeniowego oraz w miarę możliwości bezbolesna. Dlatego właśnie w Astra Dent stosujemy system VECTOR.

Jak wygląda pierwszy etap leczenia?

W pierwszym etapie leczenia usuwa się kamień i osad naddziąsłowy. Zastosowanie sytemu VECTOR pozwala na natychmiastowe zabezpieczenie powierzchni zębów uwrażliwionych podczas scalingu. Podanie fluidu z hydroksyapatytem nazywanego czasem płynnym szkliwem (hydroksyapatyt to podstawowy budulec tkanek twardych zęba) uzupełnienia braki szkliwa i tkanek korzenia. Takie postępowanie zmniejsza nadwrażliwość w czasie zabiegu naddziąsłowego, powoduje delikatne (o około pół stopnia) rozjaśnienie koloru zębów. Dzięki temu użycie piaskarki jest ograniczone lub nie jest konieczne. 

Poniżej przedstawiam zdjęcia powierzchni zębiny wykonane mikroskopem elektronowym przed i po zastosowaniu systemu Vector. Na pierwszym zdjęciu, wykonanym przed zabiegiem, widoczne są otwarte kanaliki zębinowe. Dzięki zastosowaniu hydroksyapatytu zamknięto kanaliki zębinowe, co klinicznie skutkuje zmniejszeniem nadwrażliwości (drugie zdjęcie).

Jak wygląda drugi etap leczenia?

Gdy naddziąsłowo jest już idealne czysto możemy system VECTOR zastosować poddziąsłowo, oczywiście także z fluidem. Pracując w kieszonkach dziąsłowych używamy innej rękojeści – końcówki Paro, która jest mikroinwazyjna w stosunku do powierzchni zęba, co jest niesamowicie istotne. Usuwa ona kamień, osad i biofilm oszczędzając powierzchowną warstwę korzenia nazywaną cementem. Na tym etapie nie korzystamy z kiret które są skuteczne, jednak razem ze szkodliwymi czynnikami usuwają też cement.

Dlaczego nienaruszony cement jest taki ważny?

Dziąsło może się zespolić z cementem i pozostać na swoim miejscu zapewniając najlepszy możliwy efekt estetyczny w danej sytuacji. I to jest korzyścią dla Pacjenta. 

Procesy regeneracyjne przebiegają znacznie sprawniej, a recesje dziąsłowe są mniejsze lub nie występują. Hydroksyapatyt (płynne szkliwo) zamyka obnażone kanaliki zębinowe znosząc nadwrażliwość już na etapie zabiegu. 

Zabieg powtarza się okresowo do momentu osiągnięcia zdrowego przyzębia oraz po osiągnięciu zdrowego przyzębia w momentach zaostrzeń w miejscach gdzie doszło do pojawienia się stanu zapalnego. 

Przy bardzo zaawansowanych stadiach parodontozy możliwe jest wykonanie zabiegów płatowych – chirurg uzyskuje wówczas dostęp do tkanki zapalnej, którą jest w stanie usunąć. Zabieg taki nazywa się kiretażem otwartym.

Ile czasu trwa zabieg VECTOREM?

To zależy od rozprzestrzenienia się stanu zapalnego w przyzębiu. Jego czas jest porównywalny z dokładnym oczyszczeniem przyzębia kiretami. Kiedy parodontoza jest zaawansowana, a Pacjent nie był dotąd leczony może to być nawet kilka godzin. Jednak gdy w stanie zapalnym są pojedyncze obszary może to być kilkanaście, kilkadziesiąt minut. Najdłużej pracuje się na początku terapii, w późniejszych zabiegach czas ten jest najczęściej znacznie krótszy.

Ile kosztuje zabieg Vectorem?

Zależy to od długości czasu pracy, co jest najbardziej adekwatne do zaawansowania stanu zapalnego w danym momencie. Godzina pracy Vectorem to 900 złotych.

CENNIK LECZENIA:

– konsultacja periodontologiczna – 150 zł

– profesjonalna higienizacja mikroskopowa – 400 zł
– 1-godzinny zabieg Vectorem – 900 zł
– pokrycie recesji dziąsłowych – od 1900 zł

– znieczulenie komputerowe – 50 zł
– rtg punktowe – 50 zł
– rtg panoramiczne – 100 zł
– tomografia komputerowa – od 200 zł

 

 

KONTAKT:

Astra Dent
Al. Roździeńskiego 88a,
40-203 Katowice
Osiedle Gwiazdy – Pawilon usługowy

GODZINY PRACY:
Pon – Czw: 9:00 – 20:00
Pt: 9.00 – 18.00

KONTAKT:
kontakt@astra-dent.pl
kom: 600 600 615

Jak pomagamy w Astra Dent

Swoje usługi kierujemy do pacjentów chcących uzyskać piękny uśmiech. zawansowana diagnostyka, praca zgranego zespołu specjalistów i stomatologów, komfortowe leczenie dostosowane do potrzeb osób z różnymi potrzebami stomatologicznymi to podstawy naszego działania. Nowoczesne leczenie przez stomatologów, którzy nie tylko leczą, ale też zajmują się szkoleniami kolegów stomatologów w całej Polsce jest tylko dodatkową wartością.

Zadzwoń 600 600 615
kontakt@astra-dent.pl 
Pon – Czw 09:00 – 20:00
Pt 9:00 – 18:00

Astra Dent
Al. Roździeńskiego 88a
40-203 Katowice
Osiedle Gwiazdy – Pawilon usługowy

Opinie pacjentów

W czym możemy pomóc ?

Zarezerwuj Termin
w Astra-Dent
Online

Skontaktuj się drogą telefoniczną i zapytaj o wolne terminy do naszych specjalistów.

Jak przebiega leczenie ?

KONSULTACJA

Lekarz poznaje problem, z którym Pacjent się do nas zgłasza. Wykonuje badanie kliniczne i zleca odpowiednie badania dodatkowe.

PLAN LECZENIA

Na podstawie zebranych informacji lekarz wspólnie z Pacjentem omawiają warianty terapii oraz ustalają plan leczenia.

LECZENIE

Z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu: mikroskopu stomatologicznego, kamer przechodzimy do działania.

PROFILAKTYKA

Przekazujemy informacje w jaki sposób najlepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej by długo cieszyć się pięknym uśmiechem.

Dojazd

Astra Dent
Al. Roździeńskiego 88a Katowice 40-203
Osiedle Gwiazdy – Pawilon usługowy

Dojazd komunikacją miejską

W najdogodniejszy sposób dojechać można licznymi liniami autobusowymi do przystanku Katowice Strefa Kultury lub liniami tramwajowymi do przystanku Katowice Graniczna.

Dojazd samochodem

Gabinet usytuowany jest przy Drogowej Trasie Średnicowej – DTŚ. W niedalekiej odległości przebiega autostrada A4 oraz droga krajowa 86. Najłatwiej jest dojechać z ulicy Jerzego Dudy- Gracza , skręcając w Osiedle Gwiazdy.  Parking w pobliżu gabinetu jest podzielony pomiędzy miasto Katowice a Katowicką Spółdzielnię Mieszkaniową. Bezpłatnie można parkować na miejscach należących do spółdzielni KSM , zgodnie z oznakowaniami. Przykładowo, są to miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie gabinetu.

Ostatnie wpisy na blogu

Jak leczyć paradontozę, jakie są skutki paradontozy

             Coraz częściej słyszymy o chorobie zwanej paradontozą. Pojawia się ona m.in. w reklamach past do zębów zapobiegających krwawieniu dziąseł. Niestety paradontoza jest chorobą bardziej złożoną i sama zmiana środków do higieny jamy ustnej może nie być wystarczająca.             Przyczyn powstawania paradontozy jest wiele. W świetle ostatnich badań czynniki wpływające na podatność gospodarza dzieli się na te, na które nie […]

Szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne

  W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy nawiązać do publikacji, jakie pojawiły się na oficjalnej stronie Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego w temacie szczoteczek oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych. Jeden z tekstów źródłowych mówi o roli i znaczeniu szczoteczek elektrycznych w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, natomiast drugi odpowiada na pytanie, czy ich używanie wpływa na tworzenie recesji (zanik dziąsła powodujący odsłonięcie szyjek zębowych).             Wnioski na temat skuteczności […]

Witamina D

   Problem niedoboru witaminy D jest powszechnie spotykany na całym świecie, niezależnie od nasłonecznienia danego obszaru. Jaką funkcję spełnia ona w naszym organizmie? Dlaczego warto zadbać o utrzymanie jej odpowiedniego poziomu?             Witaminę D można pozyskać dzięki syntezie skórnej, czyli wystawiając się na promienie słoneczne. Można zadbać również o odpowiednią dietę – witamina ta znajduje się głównie w tłustych rybach […]

Zadzwoń do nas