W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy nawiązać do publikacji, jakie pojawiły się na oficjalnej stronie Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego w temacie szczoteczek oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych. Jeden z tekstów źródłowych mówi o roli i znaczeniu szczoteczek elektrycznych w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, natomiast drugi odpowiada na pytanie, czy ich używanie wpływa na tworzenie recesji (zanik dziąsła powodujący odsłonięcie szyjek zębowych).
Wnioski na temat skuteczności i bezpieczeństwa szczoteczek elektrycznych są wynikiem analizy ponad 200 publikacji, które ukazały się na ten temat, i dyskusji specjalistów podczas spotkania, które odbyło się 10 września 2013 roku w Warszawie. Omawiano aspekty takie jak wpływ szczoteczek elektrycznych na redukcję płytki nazębnej oraz flory bakteryjnej w kieszonkach dziąsłowych, zapalenie dziąseł, zapalenie okołowszczepowe przy implantach (periimplantitis) oraz działanie na twarde tkanki zęba w porównaniu do szczoteczek manualnych i do siebie nawzajem. Od tamtego czasu technologia wciąż jest doskonalona i wciąż prowadzone są badania nad skutecznością tego rodzaju szczoteczek.
Zarówno badania krótkoterminowe, jak i długoterminowe wskazują na przewagę szczoteczek oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych nad szczoteczkami dźwiękowymi (sonicznymi) w temacie redukcji płytki nazębnej oraz krwawienia i eliminacji stanu zapalnego dziąseł, a co najważniejsze, ich używanie jest bezpieczne dla tkanek miękkich i twardych.
Co to znaczy?
Artykuł zwraca uwagę na to, że szczoteczki mechaniczne redukują płytkę nazębną bardziej efektowanie niż szczoteczka manualna czy soniczna, jednocześnie nie powodując niekorzystnych powikłań w postaci powstawania recesji dziąsłowych lub wyższej ścieralności zębiny. Sprawdzają się również w przypadku Pacjentów posiadających implanty stomatologiczne oraz użytkujących aparaty ortodontyczne stałe.
W drugim artykule możemy przeczytać, że prawidłowe stosowanie szczoteczki elektrycznej nie tylko nie powoduje zaniku dziąseł, ale także nie pogłębia już istniejących recesji. Trzyletnie randomizowane badania o których mowa dowodzą, że szczoteczki zarówno elektryczne jak i manualne mogą być bezpiecznie stosowane przez Pacjentów, u których wcześniej występował zanik dziąseł. Znaczenie mają natomiast stosowane techniki szczotkowania, częstotliwość oraz czas trwania codziennej higieny. Jednocześnie inne przeprowadzone badania mówią o tym, że stosowanie szczoteczek elektrycznych z miękkimi włóknami w porównaniu do szczoteczek ręcznych o podobnej twardości włosia skutkowało zwiększeniem stabilności brzegu dziąsłowego u osób po chirurgicznych zabiegach pokrycia korzeni.
Autorzy ostatniego badania zwracają uwagę, że projekt badawczy był sponsorowany przez firmę Procter & Gamble, właściciela marki Oral-B produkującej szczoteczki elektryczne. Podkreślają również różne ograniczenia, m.in. to, że uczestnictwo w badaniu może wpływać na zmianę zachowania.
Twórcy przytoczonych artykułów na podstawie przeprowadzonej analizy piśmiennictwa stwierdzają, że szczoteczki elektryczne są istotnym elementem szeroko rozumianej profilaktyki oraz leczenia chorób przyzębia oraz próchnicy. Mogą być polecane u Pacjentów implantologicznych, w trakcie leczenia ortodontycznego, jak również u takich, u których występują recesje dziąsłowe. Są bezpieczne i skuteczne w utrzymaniu optymalnej higieny jamy ustnej.
Źródła:
5.1. Szczoteczki | Polskie Towarzystwo Periodontologiczne
0 comments on “Szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne”