Wybarwianie płytki

            Biofilm jest to płytka bakteryjna, która powstaje na powierzchni zębów zaraz po szczotkowaniu. Ilość płytki nazębnej zwiększa się po jedzeniu, najczęściej jej kolor jest zbliżony do koloru zęba, dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Jej odcień zależy od rodzaju i barwy spożywanych pokarmów i zawartych w nich barwników. Przy dokładnym oczyszczeniu zębów jest usuwana, jednak jeśli jakieś obszary przy szczotkowaniu zostają pominięte, płytka nazębna nadal w tych miejscach zalega, ilość bakterii zwiększa się i zmienia swoje właściwości.

            Pozostawiona płytka bakteryjna może być przyczyną stanów zapalnych dziąseł, powstawania kamienia i próchnicy, a także rozwoju chorób przyzębia. Wiele osób nie jest świadomych zagrożenia, jakie niesie ze sobą niedostateczna higiena jamy ustnej. Dodatkowym problemem jest zabarwienie płytki bakteryjnej, która w kolorze zęba jest praktycznie niewidoczna gołym okiem. Staje się zauważalna dopiero w większej ilości lub po wchłonięciu barwników znajdujących się w pokarmach, napojach, bądź też tytoniu.

            Po wizycie higienizacyjnej, gdzie dyplomowana higienistka stomatologiczna przeprowadziła instruktaż higieny jamy ustnej, należy wszystkie uzyskane informacje i porady wdrożyć w codzienną domową higienę jamy ustnej. Można sumiennie wprowadzać nową wiedzę w swoje nawyki higieniczne, jednak w jaki sposób samemu skontrolować jej efekty? Czy istnieje sposób na sprawdzenie, czy rezultat naszych starań jest dostateczny?

            Współcześnie na rynku są dostępne preparaty, które pozwalają na samodzielne sprawdzenie ilości pozostawionej płytki bakteryjnej poprzez jej wybarwienie. Są to różnego rodzaju związki chemiczne, których barwnik wnika do płytki bakteryjnej uwidaczniając jej istnienie. W ten sposób można zobaczyć, czy codzienny sposób mycia zębów jest prawidłowy, czy raczej trzeba coś jeszcze zmienić, skorygować czy też ulepszyć. Pozwalają one zwizualizować problem zalegania płytki nazębnej oraz pomagają ją zwalczyć. Są również przydatne podczas kontroli jakości higieny u dzieci – rodzice w ten sposób mogą sprawdzić, czy dziecko dokładnie umyło zęby i które miejsca wymagają poprawy.

            Producentów, oferujących tego typu produkty na rynku, jest bardzo wiele (np. Curaprox, Miradent, TePe, EMS). Preparaty mogą przybierać też różne formy (płyn, tabletki, żel, nasączone gąbki lub patyczki), jednak mechanizm działania każdego z nich jest  podobny. Różnią się jedynie stopniem nasilenia wybarwienia. Wiele z nich stosowanych jest głównie w warunkach gabinetowych przez higienistki stomatologiczne. Do stosowania domowego najlepiej nadają się preparaty w formie tabletek (np. Mira-2-Ton, Gum Red-Cote, Curasept PCA222). Są one dostępne w aptekach i niektórych drogeriach, można je również zamówić przez internet. Są też dość łatwe w stosowaniu. Wystarczy rozgryźć jedną tabletkę, rozpuścić ją w ustach i językiem rozprowadzić po wszystkich zębach, a następnie wypłukać i wypluć. Miejsca, gdzie pozostanie fioletowe przebarwienie należy ponownie dokładniej umyć. W przypadku dzieci wygodniejszy w stosowaniu jest płyn. Można rozprowadzić go po zębach przy pomocy watki lub gazika. Efekt przebarwienia jest natychmiastowy, natomiast nie jest szczególnie intensywny. W celu dokładniejszej analizy można użyć lusterka – jednorazowe plastikowe lusterka stomatologiczne są również dostępne w niektórych aptekach, można je także zamówić przez internet. Pozwoli to na dostrzeżenie miejsc trudnodostępnych, które nie są widoczne z zewnątrz, np. podniebienna strona siekaczy górnych, tylne obszary zębów trzonowych, itp.

            Nie zaleca się stosowania tych preparatów w pośpiechu – fioletowe przebarwienia pozostaną na zębach tak długo, dopóki nie zostaną wypłukane lub dokładnie oczyszczone. Wybarwiona płytka może charakteryzować się dwoma kolorami – w zależności od stosowanego preparatu – kolor jaśniejszy (różowy/czerwony) oznacza świeżą płytkę zalegającą od niedawna, natomiast kolor ciemniejszy (fioletowy/granatowy) oznacza płytkę dojrzałą.

            Stosowanie tego typu preparatów nie jest niezbędne w codziennym myciu zębów, ale na pewno szczególnie pomocne przy poprawie higieny jamy ustnej. Wybarwianie płytki nie tylko pomaga dokładniej oczyszczać zęby ale również zwiększa świadomość o jej istnieniu. Może to być również dodatkowa motywacja do zachowania nienagannej higieny jamy ustnej, co jest równoznaczne z zapobieganiem powstawania wielu chorób.

Ewelina Bawej

Opiekun Pacjenta Higienistka Stomatologiczna

0 comments on “Wybarwianie płytki

Comments are closed.

Zadzwoń do nas