Endodoncja

  

Często, kiedy informujemy pacjentów o konieczności wykonania leczenia kanałowego, spotykamy się z podobnymi wątpliwościami: czy to konieczne? Czy leczenie jest bezpieczne? Czy nie lepiej usunąć ząb zamiast go leczyć? Czym właściwie jest leczenie kanałowe? W tym poście postaramy się przybliżyć temat leczenia kanałowego i odpowiemy na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

            CZYM JEST LECZENIE KANAŁOWE?

Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Mówiąc prosto, dział ten dotyczy wnętrza zęba – części żywej, która nawadnia, odżywia i mineralizuje ząb od wewnątrz. Ząb składa się z twardej części zewnętrznej, czyli szkliwa i cementu. Pośrodku znajduje się warstwa zwana zębiną. Najgłębiej zęba znajdziemy komorę i kanały. To właśnie tam znajdują się wszystkie naczynia krwionośne i nerwy – to miazga, która łączy ząb z całym organizmem. Kiedy miazga jest zdrowa, ząb nazywamy zębem żywym. Leczenie kanałowe jest rozwiązaniem wtedy, kiedy dochodzi do stanu zapalnego miazgi lub jej obumarcia. Może do tego dojść np. na skutek głębokiej próchnicy (wtedy, gdy bakterie sięgną aż do komory zęba), urazu mechanicznego, przeciążeń, starcia zębów lub przy odsłonięciu miazgi (np. przy złamaniu korony). Ząb też może wymagać leczenia kanałowego przy wykonywaniu prac protetycznych – podczas szlifowania.

Samo leczenie polega na usunięciu miazgi z kanałów oraz komory zęba i wypełnienie ich gutaperką – materiałem obojętnym dla organizmu. Szczelne i dokładne wypełnienie oraz wzmocnienie zęba wkładem koronowo-korzeniowym zapobiega rozwojowi bakterii i stanu zapalnego w zębie, dzięki czemu może on spełniać swoją funkcję jeszcze przez wiele lat.

CZY LECZENIE KANAŁOWE JEST KONIECZNE?

Wydaje się, że proces zapalny we wnętrzu zęba powinien dawać dolegliwości bólowe. Rzeczywiście, często taki stan objawia się bólem, czasem występuje również opuchlizna, ropnie lub ząb zmienia kolor – ciemnieje. Jednak w niektórych przypadkach toczący się proces przebiega bezobjawowo. W takim momencie informacja o konieczności leczenia kanałowego może wydawać się mało wiarygodna w oczach pacjenta. Najczęściej zmiany zapalne są wtedy widoczne na zdjęciu RTG lub dopiero podczas leczenia próchnicy – kiedy okazuje się, że próchnica jest tak głęboka, że dociera do miazgi.

Skoro nie ma dolegliwości bólowych, sprawa leczenia może wydawać się mało priorytetowa. Niestety w tej sytuacji czas działa na niekorzyść – nieleczony stan zapalny znajduje ujście w okolicy wierzchołków korzeni zębów, głęboko w kości. Może to skutkować zapaleniem okostnej i tkanek miękkich, a także niszczeniem kości w tym miejscu oraz tworzeniem się ropni i torbieli zapalnych. W efekcie nie tylko możemy doprowadzić do utraty zęba, ale też mamy gorsze warunki do jego ewentualnego uzupełnienia implantologicznego lub protetycznego.

Zęby są połączone z całym organizmem, więc stan chorobowy rzutuje też na ogólne zdrowie. Nieleczone stany zapalne mogą powodować m.in. choroby nerek, zapalenie mięśnia sercowego, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

CZY LEPIEJ LECZYĆ CZY USUNĄĆ ZĄB?

Jeśli jest możliwość leczenia, zawsze staramy się pozostawić ząb własny. Usunięcie zęba wiąże się z koniecznością jego odbudowy, która często jest bardziej kosztowna lub ingeruje w zęby sąsiednie. Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe i późniejsze zabezpieczenie zęba pozwala przedłużyć jego funkcjonowanie o wiele lat, w niektórych przypadkach nawet dożywotnio.

CZY LECZENIE KANAŁOWE JEST BEZPIECZNE?

Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe jest całkowicie bezpieczne. Aktualnie używane materiały są obojętne dla organizmu. Korzystamy ze sprawdzonych narzędzi i materiałów. Dużo więcej szkód wyrządza pozostawienie aktywnego stanu zapalnego w zębie i kości.

O prawidłowości leczenia kanałowego decyduje przede wszystkim dokładne opracowanie i wypełnienie kanałów tak, by ich szczelność zapobiegała ponownemu rozwojowi bakterii. Ważne jest, by wyleczyć do samego wierzchołka wszystkie znajdujące się w zębie kanały, gdyż ząb może ich mieć kilka.

Nieocenioną pomocą w tym procesie jest użycie mikroskopu, pozwalającego zwiększyć precyzję wykonanego zabiegu oraz dodatkowa diagnostyka radiologiczna lub tomografia komputerowa. To wszystko w połączeniu z doświadczeniem i talentem lekarza endodonty gwarantuje skuteczność i trwałość przeprowadzonego leczenia.

ENDODONCJA – KROK PO KROKU

W Astra Dent leczenie kanałowe rozpoczynamy od przygotowania zęba – leczymy próchnicę i odbudowujemy koronę tak, aby podczas leczenia kanałowego zachować maksymalną sterylność i uniknąć przenoszenia bakterii z zewnątrz do środka zęba. W ten sposób minimalizujemy ryzyko ponownego zakażenia kanałów. Po tym zabiegu ząb zostaje zabezpieczony opatrunkiem.

Czasem na pierwszym etapie są stosowane specjalne środki lecznicze do wnętrza zęba, które mają za zadanie przygotować ostatecznie ząb do leczenia kanałowego.

Kolejnym krokiem jest samo leczenie endodontyczne. Na tym etapie kanały są dezynfekowane, oczyszczane i następnie wypełnione gutaperką – elastyczną substancją naturalnego pochodzenia. W niektórych przypadkach ten etap rozkłada się na kilka wizyt.

Zwieńczeniem leczenia endodontycznego jest odbudowa na wkładach koronowo – korzeniowych. Ponieważ ząb po leczeniu jest osłabiony, żeby uniknąć jego złamania w przyszłości, wzmacniamy go za pomocą wkładu (najczęściej wykonanego z włókna szklanego).

Lekarz prowadzący może również zalecić wykonanie korony protetycznej aby zabezpieczyć ząb na długie lata.

    

0 comments on “Endodoncja

Comments are closed.

Zadzwoń do nas