Rentgenodiagnostyka stomatologiczna

  

Podczas wizyt konsultacyjnych często spotykamy się z wątpliwościami Pacjentów co do konieczności wykonywania zdjęć rentgenowskich. Niepewność w związku z tym może wynikać z troski o własne zdrowie i chęć ograniczenia ekspozycji na promienie rentgenowskie, czasem powodem jest aspekt finansowy, a czasem po prostu niezrozumienie roli jaką radiologia odgrywa w odpowiednim zaplanowaniu leczenia. Poniżej opisujemy dlaczego wykonanie zdjęć rentgenowskich jest niezbędne w stomatologii oraz jakie zdjęcia wykonujemy w Astra Dent.

            Przed rozpoczęciem leczenia zalecane jest wykonanie zdjęcia panoramicznego. Jest to zdjęcie całego uzębienia, które w pewnym stopniu obejmuje również stawy skroniowo-żuchwowe i zatoki szczękowe, jednak nie jest wystarczające do ich dokładnej diagnostyki. Zdjęcie panoramiczne jest zdjęciem przeglądowym, gdzie zaobserwować można ogólny stan tkanek twardych obszaru twarzoczaszki. Na takim zdjęciu mogą uwidocznić się stany zapalne w okolicy wierzchołków korzeni zębów, torbiele zatok szczękowych, głęboka próchnica. Dzięki zdjęciu panoramicznemu wiemy, które zęby były w przeszłości leczone kanałowo, możemy też wstępnie stwierdzić, które wymagają ponownego leczenia. Dodatkowo ujrzymy zawiązki zębów, które jeszcze się nie wyrznęły w jamie ustnej, pozostawione po usunięciu korzenie zębów, zęby dodatkowe i zatrzymane w kości (jeśli takie są). Zdjęcie panoramiczne jest zdjęciem podstawowym, które powinno się wykonywać raz w roku w celu kontroli stanu zdrowia jamy ustnej.

            Czasem zdjęcie panoramiczne wystarcza do zaplanowania i rozpoczęcia leczenia. Jednak są sytuacje, które wymagają pogłębienia diagnostyki. Mimo dużej ilości informacji, jakich dostarcza nam zdjęcie panoramiczne, mogą pojawić się tzw. obszary wątpliwe. Panorama jest zdjęciem dwuwymiarowym, gdzie wszystkie płaszczyzny nakładają się na siebie, przez co czasem trudno zinterpretować pojawiające się na niej dane. Z pomocą przychodzi wtedy tomografia komputerowa – jest to zdjęcie w trójwymiarze, gdzie ząb i kość można dokładnie zobrazować w każdej płaszczyźnie. Pozwala ono też na wykonanie pomiarów, które są konieczne np. przy planowanej odbudowie implantologicznej. Tomografia komputerowa umożliwia również symulację wszczepienia implantu, dzięki czemu można dokładnie zobrazować przebieg całego zabiegu. Na zdjęciu tomograficznym uwidocznić mogą się stany zapalne, które nie były wcześniej widoczne na panoramie. Na tomografii komputerowej możemy zobaczyć, że nie wszystkie kanały w zębie leczonym są odpowiednio wypełnione lub że jakiś kanał został przypadkowo pominięty. Tomografia komputerowa jest najdokładniejszym możliwym badaniem rentgenowskim. Może obejmować jeden konkretny obszar lub całą szczękę i żuchwę. Daje nam bardzo dużo dodatkowych informacji, jednak o konieczności jej wykonania decyduje lekarz.

            W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie zdjęcia punktowego. Takie zdjęcie pozwala na diagnostykę jednego konkretnego zęba. Dzięki niemu możemy też zweryfikować poprawność przeprowadzonego wcześniej leczenia kanałowego.

            Rozpoczęcie procedur bez wykonania zdjęć rentgenowskich może skutkować błędami na etapie diagnostyki i mylnym wyobrażeniem o stanie zdrowia jamy ustnej Pacjenta. Może zostać podjęte leczenie ze źle określonymi priorytetami dotyczącymi kolejności podejmowanych działań. Są jednak pacjenci, u których nie są wykonywane takie zdjęcia. Od czego to zależy? Przede wszystkim od stanu zdrowia jamy ustnej. W przypadku Pacjenta, który zachowuje nienaganną higienę i nie ma widocznej próchnicy lub jest ona bardzo niewielka, lekarz prowadzący może określić brak wskazań do pogłębienia diagnostyki. Diagnostyka radiologiczna nie jest też wykonywana u kobiet w ciąży – w takiej sytuacji wykonywanie zdjęć rentgenowskich jest odsuwane na czas po rozwiązaniu.

            Często pojawia się wątpliwość Pacjentów, co do narażenia ich zdrowia z powodu ekspozycji na promienie rentgenowskie. Uspokajamy – w Astra Dent korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu, gdzie emitowana dawka promieniowania jest ograniczona do minimum. W porównaniu do poprzednich technologii, gdzie zdjęcia panoramiczne wywoływane były na kliszach – dawka promieniowania jest wielokrotnie niższa.

            Podsumowując, jeśli lekarz widzi wskazania do wykonania zdjęć radiologicznych, warto poddać się takiemu badaniu. Da nam to informacje o stanie kości i zębów, pewność o słuszności podejmowanych decyzji i pozwoli na dokładne zaplanowanie leczenia w całej jamie ustnej.

    

0 comments on “Rentgenodiagnostyka stomatologiczna

Comments are closed.

Zadzwoń do nas