Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Poprawa estetyki uśmiechu często wiąże się nie tylko ze zmianą nieprawidłowego kształtu i ustawienia zębów, ale przede wszystkim z ich barwą. Każdy zabieg stomatologii estetycznej dąży do stworzenia pięknego, zdrowego i białego uśmiechu. Wiele osób nie jest zadowolonych ze swojego uśmiechu właśnie ze względu na ich kolor. We współczesnej stomatologii istnieje kilka rozwiązań tego problemu.

Od czego zacząć?

Zawsze pierwszym krokiem do poprawy estetyki uzębienia jest zgłoszenie się na wizytę konsultacyjną. Lekarz stomatolog może wtedy indywidualnie ocenić, czy wybielanie zębów jest możliwe i czy w tym konkretnym przypadku da wystarczająco satysfakcjonujące efekty.

Istnieją trzy podstawowe metody wybielania zębów żywych:
– profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym, także z zastosowaniem lampy przyśpieszającej proces wybielania;
– wybielanie tzw. domowe, przeprowadzone pod nadzorem lekarza;
– wybielanie przeprowadzane przez pacjenta bez kontroli lekarza.

Metody te różnią się przede wszystkim zastosowanym preparatem, jego składem oraz stężeniem zastosowanych substancji (1). Wypełnienia kompozytowe lub uzupełnienia protetyczne nie zmienią swojej barwy podczas wybielania, dlatego w przypadku, gdy w odcinku przednim znajduje się ich dużo, lekarz może zaproponować inne rozwiązanie poprawy estetyki, np. rozwiązania protetyczne.

Wizyta higienizacyjna

Bez względu na wybraną technikę proces wybielania należy rozpocząć od profesjonalnego oczyszczenia powierzchni zębów, umożliwi to precyzyjne określenie ich barwy oraz obecności ewentualnych wypełnień. Następnie przystępuje się do omówienia indywidualnie polecanych metod wybielania (2). Profesjonalne oczyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym przez wykwalifikowany personel już w pewnym stopniu może poprawić wygląd i estetykę uśmiechu, szczególnie, jeśli kamienia i osadu jest dużo. Pozbywając się go usuwamy nie tylko potencjalne źródło zakażenia jamy ustnej, ale także część przebarwień znajdujących się w obrębie szkliwa.

Wybielanie zębów

W Astra-Dent zabieg wybielania zębów jest możliwy do wykonania na dwa sposoby: wybielanie metodą nakładkową (metoda domowa) lub wybielanie metodą gabinetową (z użyciem lampy).

Metoda gabinetowa – system Beyond

Wybielanie zębów w gabinecie polega na nałożeniu preparatu wybielającego na zęby i aktywowanie go przy pomocy lampy polimeryzacyjnej. W Astra-Dent korzystamy ze sprawdzonego i bezpiecznego systemu Beyond Polus. Czas wybielania jest dostosowany do potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Metoda domowa – wybielanie nakładkowe

Metoda nakładkowa polega na wykonaniu dla pacjenta indywidualnych nakładek na zęby, na którą następnie samodzielnie w domu nakłada się żel wybielający. Taką nakładkę należy trzymać na zębach określoną ilość czasu przez kilka dni (czas prowadzenia terapii jest dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta).

Biała dieta

Należy pamiętać, by unikać po zabiegu wybielania przez co najmniej 3 doby spożywania kolorowych potraw oraz powstrzymać się od palenia tytoniu (3,4). Należy zachować „białą dietę” – unikać pokarmów barwiących, napojów gazowanych, kawy, herbaty, itp. Po wybielaniu zęby są bardziej podatne na przebarwienia i utrzymanie białej diety jest niezbędne w celu dłuższego zachowania otrzymanego efektu.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wybielania są:
• młody wiek (poniżej 16. roku życia),
• kobiety ciężarne i karmiące piersią,
• osoby uczulone na składniki preparatu wybielającego lub tworzywa stosowane podczas zabiegu,
• pacjenci z ciężkimi chorobami układowymi,
• nałogowi palacze tytoniu,
• pacjenci z silną nadwrażliwością,
• starcie, pęknięcia szkliwa,
• liczne ubytki próchnicowe, mnogie wypełnienia,
• choroby dziąseł i przyzębia,
• zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych (w metodzie nakładkowej) (2,3).

0 comments on “Wybielanie zębów

Leave Comment